ZRODENIE / NASCENCY
17. apríla 2018
Workshop luminografie v meste
25. januára 2018

YAW / Vychýlenie

YAW / VYCHÝLENIE

Kristína Chmelíková (SK), Milan Slama (SK), Jaroslav Viňarský (SK) a Jakub Pišek (SK) / Námestie SNP 16, Záhrada Centrum nezávislej kultúry - interiér

Akýkoľvek moment s potenciálom aktívnej konfrontácie s niečím, čo je odlišné, iné alebo zdanlivo cudzie, sa môže stať aktom vlastného vychýlenia – pohyb umožňujúci pozitívnu zmenu vnímania. Naša fyzicko-audio- vizuálna atrakcia je umeleckou simuláciou pohybu vychýlenia – v tele, obraze a zvuku. Vychýliť sa s nami môžete dvomi navzájom previazanými spôsobmi – cez inštaláciu a performance.
Kristína Chmelíková je mladá performerka a pedagogička pôsobiaca v Banskej Bystrici. V spolupráci s Milanom Slamom tvoria autorský tím v produkcii kultúrneho centra Záhrada, ako tvorcovia aj manažéri. Doposiaľ vytvorili dve autorské pohybové a tanečné predstavenia „Verzus“ a „YAW/Vychýlenie“. Ako tvorcovia sa zúčastnili na niekoľkých tanečných a divadelných festivaloch na Slovensku a v Čechách / Kiosk- festival nového divadla a tanca, NuDance Fest, Hybaj ho!/ Od roku 2011 spolupracuje s Jarom Viňarským, s ktorým založili občianske združenie SKOK!, ktoré sa venuje podpore súčasného slovenského tanca a fyzického umenia a realizácií tvorivých workshopov na Slovensku.
Jakub Pišek je absolvent nových médií na Technickej univerzite v Košiciach, pod vedením nemeckej umelkyne Anny Tretter. Vo svojej tvorbe používa techniku, ako nosič, ale aj cieľ svojho záujmu. Namiesto opakovaného prezentovania starých diel sa špecializuje na tvorbu diela priamo na miesto, necháva vyniknúť génia loci, pracuje so site specific, a flexibilne reaguje na vzniknuté situácie. Venuje sa videu, počítačovej grafike, interaktivite aj hudbe. Jeho umelecký kontext vychádza z interdisciplinarity, performatívnych a vizuálnych umení.
Milan Slama sa už počas štúdia na Fakulte elektrotechniky a informatiky v Bratislave začal venovať zvukovej a obrazovej technike a zvukovej produkcii. V tomto odvetví pokračuje dodnes ako svetelný a zvukový dizajnér v spolupráci s mnohými slovenským a zahraničnými performermi a svetelnými dizajnérmi, ako sú Tomáš Danielis, Tomáš Morávek, Lukáš Homola, Mária Danadová, Jaro Viňarský a pod. Popri riadení kultúrneho centra Záhrada sa im s Kristínou Chmelíkovou podarilo vytvoriť dve autorské predstavenia „Verzus“ a „YAW“.