Silent Light
12. septembra 2018
Sandbox
25. januára 2018

Shoegaze

 

Shoegaze

L1 Association – Márta Ladjánszki (HU) / Areál Múzea SNP, lietadlo Li-2
20:00
21:30
Shoegazing, alebo shoegaze, pôvodne známy ako dream pop, je subgénom indie a alternatívnej rockovej scény, ktorá sa objavila v Spojenom kráľovstve koncom 80. rokov. Jeho zvuk je charakterizovaný éterickou zmesou zakrytých vokálov a gitarovými efektmi. Inými slovami, „ohľaduplná“ hudba. Taká zaznie aj v hudobno-tanečnom predstavení Shogeaze. Živá hudba, citlivá na priestor a čistotu zvukov. Sústredenosť, pozornosť a hľadanie.
L1 Association vznikla v roku 1998 ako iniciatíva miestnych umelcov. Jej poslaním je poskytovať odbornú podporu nezávislým maďarským umelcom na národnej a medzinárodnej úrovni. Prvoradým cieľom asociácie je podporiť inovatívne, nekonvenčné myslenie a odvážne experimenty umelcov, tých, ktorí sú pripravení nahradiť „známe za neznáme". Združenie považuje svoju vzdelávaciu činnosť za mimoriadne dôležitú, preto kladie osobitný dôraz na financovanie národných a medzinárodných študijných pobytov a návštev festivalov, rezidenčných programov pre začínajúcich umelcov a na organizovanie rôznych workshopov a diskusií.
Márta Ladjánszki študovala klasický balet, gymnastiku, jazzový a moderný tanec v Budapešti a vo Viedni. Je spoluzakladateľkou spoločnosti súčasného tanečného divadla Kompánia, kde od roku 1996 pôsobila ako tanečnica a choreografka. V roku 2001 nastúpila do združenia L1, kde dodnes pôsobí ako umelecká riaditeľka. Marta Ladjánszki pevne verí, že ľudia sú všetci odlišní - nielen fyzicky, a to robí život bohatším. To je dôvod, prečo oslavuje telo v každom diele, ktoré vytvorí.